PO RUSSKI POLSKI FRANCAIS DEUTSCH ENGLISH ČESKY ÚVODNÍ STRANA KONGRESOVA TURISTIKA AKTIVNI DOVOLENA CIRKEVNI PAMATKY KOUZLO HRADU A ZAMKU LAZNE ZLATA PRAHA KRALOVEHRADECKY KRAJ LIBERECKY KRAJ USTECKY KRAJ MORAVSKOSLEZSKY KRAJ ZLINSKY KRAJ OLOMOUCKY KRAJ JIHOMORAVSKY KRAJ PARDUBICKY KRAJ KRALOVEHRADECKY KRAJ LIBERECKY KRAJ VYSOCINA PRAHA STREDOCESKY KRAJ USTECKY KRAJ JIHOCESKY KRAJ PLZENSKY KRAJ KARLOVARSKY KRAJ FOLKLORNÍ SDRUZENÍ ČESKÉ REPUBLIKY CESKY ROZHLAS BESKYDY-VALASSKO SLEZSKA HARTA CZECH TOURISM
Sobota 11.07.2020
Vyhledávání
  Vyhledávací centrum
Rejstřík ČR
ZÁKLADNÍ INFORMACE
  Základní informace o ČR
Česká NEJ
Kraje ČR
Turistické regiony
Turistické oblasti
Města a obce
Euroregiony
Mikroregiony a sdružení
Pohádkové regiony
AKTUALITY A AKCE
  Aktuality
Databanka akcí
Folklorní akce a festivaly
Turistické akce
PRAHA SRDCE EVROPY
  Město PRAHA
Pražská informační centra
Kalendář akcí v Praze
Lázeňství
  Lázeňská zařízení
Zdravotní pojištění
Kongresová turistika
  Výstavy a výstaviště
Kongresová centra
Výstavnictví a propagace
Kongresy a konference
Veletrhy a výstavy
Turistika a volný čas
  Informační centra
Kultura a zábava
Památky UNESCO
Památky a architektura
Církevní památky
Hrady a zámky
Aktivní dovolená
Pěší turistika
Agroturistika
Cykloturistka
Vodní turistika a sporty
Vinařská turistika
Sport a relaxace
Klub českých turistů
Cestovní kanceláře
Folklor a tradice
  Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Příroda a její ochrana
  Biosférická rezervace UNESCO
Chráněná krajinná území
Přírodní zajímavosti
Jeskyně a propasti
Vrcholy, hřebeny, sedla
Fauna a flora
Naučné stezky
Ubytování a stravování
  Autokemp, kemp, tábořiště
Hotely, penziony
Chaty a chalupy
Rekreační areály
Další ubytování
Restaurace
Příjemné posezení
Gastronomické speciality
Obchod a služby
  Služby motoristům
Nákupní centra
PODPORA PODNIKÁNÍ
  Investiční příležitosti
Finanční sektor a pojištění
Nemovitosti na prodej
Průmyslová výroba
Potravinářská výroba

13. Adámkovy folklorní slavnosti v Hlinsku

Již po třinácté zněly hlineckým Betlémem lidové písně z Čech, Moravy, Slovenska a Chorvatska. Ve dnech 29. - 31. 8. 2008 se zde konaly 13. Adámkovy folklorní slavnosti.

Hlinecký Betlém, který je součástí Souboru lidových staveb Vysočina každoročně vytváří neopakovatelnou kulisu tomuto setkání folklorních souborů.

2008
2008
2008

13. AFS byly rozloženy do tří dnů. Bohužel páteční vystoupení zahraničních souborů muselo být pro déšť zrušeno, ale v následujících dnech si diváci přišli na své.

Sobotního vystoupení dětských souborů, které zahájila starostka města Hlinska Magda Křivanová a náměstek ústřední školní inspektorky Jaroslav Müllner, se zúčastnil dětský soubor Turiec ze slovenského Martina. Diváky doslova učarovala melodičnost a temperament dívčí cigánské kapely. Dalšími soubory byly Malý Mionši z Dolní Lomné, kde zase exelovali mladí tanečníci, dětský soubor Červánek z Hradce Králové a samozřejmě i domácí soubor Vysočánek, který se uvedl velmi hezkým pásmem Voračky.

Nedělní program byl zahájen za krásného počasí. Po zaznění znělky FOS ČR hlavní program zahájila starostka města Hlinska Magda Křivanová. Dále se tohoto slavnostního aktu zúčastnili hejtman Pardubického Ivo Toman, poslankyně Parlamentu ČR Alena Páralová, poslanec Parlamentu ČR David Kavka a předseda FOS ČR Zdeněk Pšenica. Po oficialitách dostaly prostor dospělé soubory. Byly to Česká beseda z chorvatského Jazveniku, soubor Ivan Goran Kovačič ze Sisaku v Chorvatsku, Makovice ze slovenského Svidníku. Čechy a Moravu zastupovaly soubory Čtyřlístek z Nového Strašecí, který okouzlil svým pásmem "Chmelíčku, chmeli", Lipka z Pardubic, která po pěti letech obnovila činnost. Portáš z Jasenné předvedli překrásné valašské tance a nemohu si odpusti. jednu perličku. Portáši se těsně před odjezdem do Hlinska zranil tanečník. Vzhledem k tomu, že nebyl náhradník, vyřešili vzniklou situaci tak, že do mužského kroje oblékli uměleckou vedoucí. Na závěr odpoledne pak vystoupil s omlazeným souborem hlinecký Vysočan, který si za tance Mazura a Švec vysloužil od diváků potlesk na otevřené scéně.

2008
2008

Celé 13. AFS se dají považovat za nejvydařenější ze všech ročníků, a to jak výběrem a úrovní souborů tak i návštěvností, která byla letos rekordní.

Závěrem je nutné ještě uvést, že hlavními pořadateli jsou Město Hlinsko a Folklorní sdružení ČR. Spolupořadateli pak jsou Městský kulturní klub Hlinečan, OS přátel Betléma, SLS Vysočina a soubory Vysočan a Vysočánek. Veškerá tíha organizace festivalu leží na členech souboru Vysočan, kteří se svého úkolu zhostili velice dobře. Záštitu nad konáním hlineckých slavností převzali hejtman Pardubického kraje Ivo Toman, poslankyně PČR Alena Páralová a náměstek ústřední školní inspektorky Jaroslav Müllner.

Slavík Milan, ředitel 13. AFS v Hlinsku
(Městský kulturní klub Hlinečan,
hlinecan@hlinsko.cz, tel: 469 311 101 )

2008
2008

Diskusní fórum čtenářů

(prozatím žádný názor)
Zveřejněno 07.09.2008 v 15:53 hodin
Copyright 1998-2020 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
VELETRHY
    FOLKLORNÍ AKCE A FESTIVALY
    TURISTIKA