PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY ÚVODNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKY KRAJ ZLINSKY KRAJ OLOMOUCKY KRAJ JIHOMORAVSKY KRAJ PARDUBICKY KRAJ KRALOVEHRADECKY KRAJ LIBERECKY KRAJ VYSOCINA PRAHA STREDOCESKY KRAJ USTECKY KRAJ JIHOCESKY KRAJ PLZENSKY KRAJ KARLOVARSKY KRAJ FOLKLORNÍ SDRUZENÍ ČESKÉ REPUBLIKY CESKY ROZHLAS BESKYDY-VALASSKO SLEZSKA HARTA CZECH TOURISM
Čtvrtek 28.03.2024
Vyhledávání
  Vyhledávací centrum
Rejstřík ČR
ZÁKLADNÍ INFORMACE
  Základní informace o ČR
Česká NEJ
Kraje ČR
Turistické regiony
Turistické oblasti
Města a obce
Euroregiony
Mikroregiony a sdružení
Pohádkové regiony
AKTUALITY A AKCE
  Aktuality
Databanka akcí
Folklorní akce a festivaly
Turistické akce
PRAHA SRDCE EVROPY
  Město PRAHA
Pražská informační centra
Kalendář akcí v Praze
Lázeňství
  Lázeňská zařízení
Zdravotní pojištění
Kongresová turistika
  Výstavy a výstaviště
Kongresová centra
Výstavnictví a propagace
Kongresy a konference
Veletrhy a výstavy
Turistika a volný čas
  Informační centra
Kultura a zábava
Památky UNESCO
Památky a architektura
Církevní památky
Hrady a zámky
Aktivní dovolená
Pěší turistika
Agroturistika
Cykloturistka
Vodní turistika a sporty
Vinařská turistika
Sport a relaxace
Klub českých turistů
Cestovní kanceláře
Folklor a tradice
  Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Příroda a její ochrana
  Biosférická rezervace UNESCO
Chráněná krajinná území
Přírodní zajímavosti
Jeskyně a propasti
Vrcholy, hřebeny, sedla
Fauna a flora
Naučné stezky
Ubytování a stravování
  Autokemp, kemp, tábořiště
Hotely, penziony
Chaty a chalupy
Rekreační areály
Další ubytování
Restaurace
Příjemné posezení
Gastronomické speciality
Obchod a služby
  Služby motoristům
Nákupní centra
PODPORA PODNIKÁNÍ
  Investiční příležitosti
Finanční sektor a pojištění
Nemovitosti na prodej
Průmyslová výroba
Potravinářská výroba
Království perníku

Příběh studentky završil II. Sympozium Siločáry duše dítěte

Tisková zpráva - Příběh studentky Katky završil II. Sympozium SILOČÁRY DUŠE DÍTĚTE v Chrudimi
V čase sobotního celodenního Sympozia, které proběhlo v sobotu ve Splečenském domě v Chrudimi, měli účastníci možnost k diskusi a k výměně zkušeností při vedení dětských folklorních souborů. Mezi lektory se téma Siločar, které působí na duši dítěte, rozpoutala diskuse již předcházející podvečer.

Každý z nich přinesl jiný pohled, jinou formu své rozpravy, jiné metody k zapojení účastníků. Vytvořili tím sami motivační prostor pro sebe samé. Tuto atmosféru aktivně přenesli i do druhého dne, kdy na Sympozium přijelo na 40 účastníků z celé republiky.
Setkání otevřel výklad pojmů k tématu, komentář o cílech a funkcích folklorního souboru.
V duchu citátu Johna Locka: "Dětská duše je nepopsaná tabule" seznámila PhDr. Alena Schauerová přítomné s filosofií tématu, s empirickými výzkumy ve folklorních souborech a s pozitivními i negativními prvky, které děti v souborech ovlivňují.

Jiří Urban, tanečník, choreograf a vedoucí dětského souboru, stejně jako MgA. Martin Krajňák, uváděl ve své rozpravě především praktické zkušenosti, jak děti provokovat, motivovat, zapojovat je aktivně do činností souborového života. Jiří kladl velký důraz na "tvorbu party", Martin na spolupráci a působení folklorního souboru na rodiče dětí.

Mgr. Vlastimil Ondra, učitel a pedagog, uvedl ve svém příspěvku možnosti, jak propojit přirozenost dětského projevu s dosud živými tradicemi venkovského prostředí, jak lze ovlivňovat rodičovskou základnu prostřednictvím činností dětí. Školní výuka a osnovy umožňují cestu k lidovým tradicím, úlohou pedagoga je tuto cestu dětem nastínit a přirozeně je nechat objevovat další prostory. (Výpravy k tajemnosti domova, Výpravy do kraja, Hledání prastaré noty ....)
Siločáry duše dítěte odkryly absenci příležitostí k výměně názorů mezi odborníky na straně jedné a praktiky na straně druhé, zkušenými vedoucími i začínajícími aktivisty v oblasti dětského folkloru. Inspirativní diskuse otevřela nové pohledy, motivovala aktéry Sympozia k širšímu pohledu na vedení dětského folklorního souboru v 21. století.

Celé setkání završila v odpoledních hodinách Kateřina Kubíková, 19-ti letá studentka, nedávná členka dětského folklorního souboru. Příspěvek připravila jako svůj příběh. Svým vyprávěním potvrdila, že siločáry, které působí na duši dětských členů folklorních souborů, lze ovlivnit pozitivním směrem, pokud se vedoucí soustředí na osobnost každého dítěte, pracuje s širším okolím (rodina, sourozenci, škola), nechá děti připravovat vlastní aktivity nad rámec souborového života.

Většina účastníků vyjádřila uspokojení nad možností se Sympozia zúčastnit. V diskusním prostoru zazněly podněty pro další obdobná setkání. A tak hodnocení celé akce lze shrnout do následujících slov: "Siločáry duše dítěte začaly působit ..."

Radka Ehrenbergerová

Zveřejněno 28.02.2010 v 21:28 hodin
Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
VELETRHY
FOLKLORNÍ AKCE A FESTIVALY
TURISTIKA